Hatlund-Langballe Danske Skole på vej til Mars!

Fra den 16.-20.2.2015 har Hatlund-Langballe Danske Skole haft en teaterprojektuge for 17 elever i 3.-6. klasse.

Vi har søgt om at være en del af det grænseoverskridende kunst- og kulturprojekt »Sønderjylland goes to Mars«, som finder sted fra september 2014 til sommer 2016. På begge sider af grænsen vil der være forskellige projekter. »Mars-Art-Festival« foregår i 2016 og vil munde ud i en større internationalt kunstfestival.

Hatlund Teater3 Marts 2015For at gøre vores lille skole mere synlig udadtil er vi glade for at kunne være en del af dette samarbejdsforum. Det lyder meget spændende – også fordi vi således kan yde et bidrag til et lovende grænseoverskridene samarbejde indenfor kulturregionen.

De sidste mange år har vi arbejdet sammen med den dygtige teaterpædagog Folke Nierade, som netop er en primus motor for »Sønderjylland goes to Mars« sammen med Rick Towle, p.t. UC Syd.

Hatlund Teater1 Marts 2015Projektugens afslutning var vores teaterforestilling den 20. februar kl. 15 i skolens gymnastikhal. Skolens og børnehavens forældre var inviteret, og der kom en del gæster fra omegnen. Hatlund-Langballe Danske Skole har tradition for at have en teaterprojektuge en gang om året, og den plejer at være til stor glæde for vores elever og til gavn for deres personlige udvikling.

Vi regner med, at Skoleforeningen bakker op omkring vores grænseoverskridende kulturfokus-projekt »Sønderjylland goes Mars«. Kig nærmere ind på websiden www.marspassion2040.de

Klaus Andersen